Wydrukowano 2018-01-20 17:39:15

Wysłany przez matimati2 2009-06-14 09:47:12
Wartości w Strategii Rozwoju Poznania
Witam wszystkich!
Moim zdaniem jednym z palących problemów Wielkopolski, które odbijają się na naszym mieście jest brak polityków znanych w kraju i świecie mogących aktywnie lobbować na rzecz naszego regionu. Proszę mi powiedzieć gdzie Poznań ma swojego Schetynę czy też Tuska itd..
Niestety tego problemu nie rozwiążemy w dziale dotyczącym rozwoju strategii miasta, także spróbuje przejść do opisu sytuacji Poznania tak jak ja to widzę.
Musimy sobie powiedzieć wprost Poznań zaraz po Warszawie jest miastem, które radzi sobie najlepiej w obecnej sytuacji niskie bezrobocie, zawsze czyste schludne ulice, dobre rozwiązania komunikacyjne (nie znaczy, że nie posiadam kilku uwag do drogowców, ale wszystkich którzy mówią o korkach i fatalnych drogach zapraszam do Wrocławia, Warszawy u nas jest naprawdę super), dobre rozwiązania komunikacyjne z resztą kraju, 1/4 osób mieszkających w Poznaniu to studenci, takiego stosunku nie ma żadne duże miasto w Polsce. Uczelnie wyższe w czołówkach rankingów, przy czym brakuje nam trochę uczelni9 zajmującej 1 miejsce no ale to już są jakieś moje życzenia (pragnę zwrócić uwagę na Uniwersytet Przyrodniczy, proszę Państwa rolnictwo i przemysł około rolniczy to największa gałąź gospodarki, a rolnicy to najwięksi beneficjenci wejście do UE, Poznań powinien się nastawiać na rozwój tej uczelni :)).
Pytanie jeżeli diagnozuje, że w Poznaniu jest tak dobrze po co rozważać co dalej z tym Poznaniem, otóż ja nie widzę zagrożenia dla naszego Miasta na najbliższe 10 lat, za to też nie widzę powodu, żeby skracać dystans między nami a Wrocławiem albo Gdańskiem. Chciałbym tu też napisać o ważnej sprawie w percepowaniu np. Wrocławia i Poznania, Poznań jest nadal silniejszy gospodarczo ale gwałtowne zmiany zachodzące we Wrocławiu gwarantowały mu zwrócenie na niego uwagi (zmniejszenie bezrobocia o 10 % to naprawdę wielki sukces i pod tym względem chlę czoła przed Wrocławianami, jednakże z tego co się orientuje nadal bezrobocie około 7%)
Przejdźmy do tego na czym Poznań powinien się skupić aby utrzymać szereg przewag konkurencyjnych
1) Studenci, miejsca pracy dla nowo wchodzących na rynek. Pewnym problemem Poznania jest dużo małych przedsiębiorstw jasne silna gospodarka jednakże proszę spojrzeć na to z tej strony, że korporacje przyjmujące absolwentów do pracy stać na ich szkolenie a to jest ważna wartość dodana dla gospodarki. Musimy także stawić czoła większej mobilnośći społecznej mam tu na myśli to, że ludzie będą bardziej skłonni opuścić Poznań ze względu na miejsce Pracy. Stawiam porzyciąganie studentów oraz zatrzymywanie ich później w Poznaniu na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o działania związane ze strategią miasta i najbardziej Palące.
2) Mamy silną gospodarkę, czyste miasto w miarę dobrą komunikację gdzie szukać długofalowej przewagi nad innymi Miastami? Moim zdaniem tą przewagę należy szukać w Aglomeracji Poznańskiej. Czasy gdy Miasto mogliśmy zamknąć w granicach minął, otwórzmy się na tworzenie aglomeracji. Miasto które wyjdzie zwycięsko z tworzenia aglomeracji będzie zwycięskie na tle Polski. Trzeba przy tym Pamiętać, że aglomeracja to już nie Luboń, Komorniki, aglomeracje będą się rozszerzać na około 60 km wokół Miast (słowa ministra Boniego) i w tak szerokim ujęciu musimy myśleć o rozwiązaniach biznesowych, komunikacyjnych itd.
Myślę, że na teraz to wszystko, będę się starał dalej rozwijać moje myśli na tutejszych stronach.

Pozdrowienia dla Odzdziału Rozwoju Strategii Miasta Poznania