Wydrukowano 2018-01-20 17:40:59

Wysłany przez malwin73@wp.pl 2013-01-10 23:55:55
Re: Zespoły szkolno-przedszkolne
Jestem rodzicem dziecka z Przedszkola 181. Również jestem przeciwna połączeniu tej placówki z Zespołem Szkół nr 7 ? Os. Zwycięstwa.
Być może przygotowywane sale dla 5 latków nie odbiegają wyposażeniem od sal przedszkolnych, ale co z pozostałymi pomieszczeniami?
-> Co z łazienkami, które w przedszkolu są przy sali KAŻDEJ grupy, pod kontrolą pań przedszkolanek i dostosowane (muszle i umywalki) do wzrostu/wieku dzieci? W szkole łazienki są na zewnątrz sal dla wszystkich dzieci dla przedziału wiekowego 7-12 lat. Kto będzie pilnował pięciolatków chcących skorzystać z toalety? Przecież opiekunka nie będzie mogła opuścić w tym czasie sali.
-> Co z posiłkami? W przedszkolu posiłki są dostarczane do sal, gdzie wielkość mebli (stoły i krzesła) dostosowane są do wzrostu dzieci. Dodatkowo to panie kładą naczynia z posiłkami na stół, a w szkole jak to ma wyglądać? Pięcioletnie dzieci idą na stołówkę przystosowaną dla grypy wiekowej 7-12 lat, podchodzą do okienka do którego ledwo dosięgają i same na tacach przenoszą posiłki? Kto zagwarantuje, że każde dziecko zje posiłek? Kto zagwarantuje, że w ogóle bezpiecznie doniesie go od okienka do stołu? Pięcioletnie dziecko jest na to za małe.
Co z jakością posiłków? Co z przygotowywaniem posiłków dla dzieci alergicznych?
-> Co z dodatkowymi zajęciami jakie w tej chwili są w przedszkolu? Czy będą kontynuowane i przez jaką kadrę?
-> Co z czasem pobytu 5 letniego dziecka w szkole? W przedszkolu ma zapewnioną opiekę w godzinach od 6:00 do 17:00. Kto nam zagwarantuje, że w szkole będzie tak samo i że będzie w swojej grupie wiekowej w godzinach popołudniowych przy małej liczbie dzieci?
-> Co z dziećmi, które w tej chwili uczęszczają do Przedszkola nr 181, ale docelowo do pierwszej klasy nie będą szły do Zespołu Szkół nr 7 na Zwycięstwa? Chciałabym, żeby moje dziecko chodziło do innej podstawówki. Dlaczego więc jako pięciolatek ma być w ?zerówce? (przyszkolnej), którą wybierze mu Przedszkole?

W odniesieniu do informacji, że ?w zespołach szkolno-przedszkolnych łatwiej będzie zadbać o rozwój zdolnych uczniów oraz otoczyć lepszą pomocą tych, którzy mają różne problemy, łatwiej będzie można zapewnić stałą opiekę psychologa czy pedagoga albo pielęgniarki? - takie obietnice kończą się tylko na papierze, nie mówiąc o tym, że nie powinny być deklarowane tylko przy powstawaniu jakichś nowych sztucznych tworów placówek oświatowych, ale realizowane w każdym przedszkolu i szkole na co dzień. Jeśli w tej chwili nie są, to jakim cudem uda się to zrobić przy przeniesieniu 5 latków do szkoły?

A czy ktoś w ogóle pomyślał o tym, czy 5 letnie dziecko jest w ogóle gotowe na taką zmianę? Dopiero co martwiliśmy się o sześciolatki? Nie skracajcie pięciolatkom dzieciństwa, które i tak poprzez pójście do szkoły w wieku 6 lat będą miały skrócone. Pozwólmy dzieciom być dziećmi i żyć w warunkach dostosowanych do ich rozwoju fizycznego, psychicznego, społecznego.