Jesteś zalogowany jako NiezerejestrowanyZapis czata z Ryszard Grobelny, który się odbył 2014-11-25.


Początek - 2014-11-25 09:59

moderator: Witam wszystkich, minęła 10.00, czat budżetowy z Prezydentem uważam za otwarty

Prezydent: Witamy

MichalW: Czy jest Pan w stanie z całym przekonaniem zagwarantować, że przyszłoroczny budżet rzeczywiście obniży dług miasta? Jeżeli tak, to czy jest to tylko jednoroczny wybryk czy planowania stała tendencja? Do jakiego poziomu długu chce Pan zejść i w ile lat?

MichalW: Jaki procent długu będzie dla Pana optymalny na koniec ewentualnej kolejnej kadencji?

Prezydent: Jest to zgodne z prognozą wieloletnią. Jeśli rada nie uchwali dodatkowych wydatków, a mam nadzieję, że nie, to przez najbliższe lata będziemy zmniejszać zadłużenie.

Prezydent: Za 4 lata dług powinien być mniejszy o ok 400 mln.

Michal: Panie prezydencie. Jak się udało osiągnąć tak duży budżet w 2015r?

Prezydent: Dzięki dobrej gospodarce minimalnie rosną dochody bieżące. Przewidujemy także znaczący wzrost dochodów z UE na realizację inwestycji, przede wszystkim spalarnii.

piotrek87: dlaczego po raz kolejny jest przygotowany nierealny do zrealizowania projekt budżetu? W zeszłym roku zakładał Pan nadwyżkę ponad 100 mln zł, a zostaliśmy z deficytem 100 mln. Teraz też tak będzie?

MichalW: Dziękuję za odpowiedz. Mam nadzieję, że rzeczywiście zrealizuje Pan ten cel i nie ulegnie populistycznym wydatkom na różne cele.

Prezydent: Budżet jest realny. Suma deficytu nam nie rośnie, tylko przesuwa się w czasie, zgodnie z harmonogramem realizacji gównych inwestycji.

dk3718: Panie Prezydencie, Jak będzie wyglądało w budżecie na 2015 rok dofinansowanie do zajęć pozalekcyjnych w szkołach, w odniesieniu do tego roku?

Prezydent: Podobnie. W tym zakresie nie przewidujemy zmian.

BetaTester: W planie budżetu na 2015 rok w dziale 720 INFORMATYKA rodziale 72095 znajduje się kwota 400.000 zł. Na co zostaną wydane te środki ?

Prezydent: Na utrzymanie bezpłatnej, bezprzewodowej sieci w mieście, z której korzystają mieszkańcy i nasi goście.

PanMarek: Panie Prezydencie, czytałem, że Pana inwestycje były przedrożone o miliard złotych. Nazywają to podatkiem Grobelnego. Co Pan na to?

Prezydent: W czasie kampanii wyborczej pojawia się wiele kłamstw na mój temat. To jedno z nich. Autorzy sloganu sugerują, że coś jest nie tak w wydaniu pieniędzy na inwestycje w Poznaniu.

PanMarek: Ale może nie trzeba było wydawać dodatkowych pieniędzy?

Prezydent: A prawda jest taka, że na wiele z nich po prostu wydaliśmy więcej, bo więcej udało się wybudować lub wyremontować. Tak jest na przykład z Kaponierą gdzie musimy także wyremontowaćmost uniwersytecki.

Prezydent: Trzeba, bo inaczej wiadukt uniwersytecki by się po rozebraniu Kaponiery rozleciał.

Zawiedziony: Wydatki na sport w Poznaniu wynoszą wg mojej wiedzy 300 milionów złotych. Większość z nich pochłania jednak administracja. Czy zamierza Pan ją ograniczyć na potrzeby rozwoju sportu, który umiera?

Prezydent: Wydatki wynoszą 45,5 mln. Są tam i inwestycje i utrzymanie obiektów sportowych, takich jak Malta, Arena a od tego roku i Golęcin

bartekbonk: dzień dobry panie Prezydencie

bkisielglosgmail: Co zostanie zrobione w ramach projektu Nowa Rusałka

Prezydent: Jest to projekt, który wygrał w Budżecie Obywatelskim. Obejmuje on modernizację kąpieliska.

piotrwojnarowski: Ile środków z budzetu na rok 2015 jets przeznaczony na kulture? I jakie wydarzenia kulturalne w ramach tego budzetu by się odbyły?

Prezydent: 87,5 mln. W tym na wydatki bieżące 83,9, to oznacza wzrost o ponad 1,5 mln

DziarskaBabcia: Panie Prezydencie, chciałabym zapytać, co w przyszłości będzie Pan kontynuował dla seniorów?

Prezydent: Wszystko czym Poznań może się dziś poszczycić. Dodatkowo rozpoczniemy budowę nowego Domu Pomocy Społecznej.

myszak: czy miasto podejmie jakieś działania w spr. 'osławionego' Jeziora Strzeszyńskiego?

Prezydent: Tak. Przede wszystkim trzeba dążyć by Suchy Las nie zanieczyszczał tego jeziora. Dodatkowo zwiększy się intensywność jego oczyszczania.

bkisielglosgmail: O przebudowę Kolejowej walczono od lat. Czy rok wyborczy zdecydował, że będzie realizowana?

Prezydent: Kolejowa była już wpisana wcześniej w WPF.

DariuszPanek: Skad dokładnie wiemy, ile dostaniemy pieniedzy z podatkow?

Prezydent: Dokładnie nie wiemy. Prognozujemy na podstawie realizacji z 2014 roku i informacji z Ministerstwa Finansów. W tym roku dochody są lepsze od prognozowanych.

jadwiga_dps: Pisze Pan o budowie nowego Domu Pomocy Społecznej... A co z tymi już istniejącymi? Czy znajdą się jakieś pieniądze na poprawę warunków, które w nich panują?

Prezydent: Budowa ma służyć także poprawie warunków pracy. Zaplanowane są także podwyżki wynagrodzeń, w opiece społecznej wyższe niż w innych jednostkach.

EwaM: Dzień dobry, chciałabym się zapytać co jest w planie do zrobienia dla rowerzystów za 0,5mln zł? Nie licząc udziału w dużych inwestycjach, ale tych chyba nie ma zbyt wiele w planie, a kwota 0,5mln zł jest bardzo mała, żeby nie powiedzieć symboliczna.

Prezydent: To są dodatkowe środki na modernizację systemu. Poza tym są środki na system rowerów na Morasku, na Wartostradę, oraz na drogi rowerowe przy realizowanych inwestycjach.

MichalW: Jaka będzie podwyżka wynagrodzeń w opiece społecznej. Czy obejmie ona tylko pracowników Domów Pomocy Społecznej, czy pracowników MOPRu też?

Prezydent: Też

KPe: A co z Domami Dziecka?

Prezydent: Też

bkisielglosgmail: Pana rywal obiecuje budowę 4 tys. mieszkań komunalnych. A ile pan jest w stanie obiecać?

Prezydent: realna liczba w tej kadencji to ok 500. Realizowane będą one przez dwie jednostki ZKZL i TBS, bez obciążenia budżetu miasta.

Prezydent: Jeśli uda się uzyskać wsparcie ze środków UE na efektywność energetyczną to w latach 2017-2020 może być dodatkowo ok 300.

iphoneman: Panie Prezydencie, jaka jest suma wszytkich wpływów do budżetu miasta ?

iphoneman: Panie Prezydencie, jaki procent sumy z budżetu Miasta jest przeznaczony na ochronę zdrowia, a jaki na promocję Miasta Poznania

Prezydent: Dochody wynoszą 3 261 mln, a przychody 65 mln

Prezydent: Promocja to ok 0,3%25

Aglomerant: Panie Prezydencie, w różnych środowiskach samorządowców pojawiją się czasem koncepcje połaczenia Poznania z ościennymi gminami i stworzenia jednego monocentrycznego organizmu miejskiego, wówczas np. Luboń czy Swarzędz byłyby dzielnicami. Jest Pan za?

Prezydent: Na ochronę zdrowia to ok 0,75%25. Trzeba pamiętać, że tu to przede wszstkim inwestycje.

Prezydent: Dziś taki projekt jest praktycznie niemożliwy do realizacji.

MichalW: Jakie byłby konsekwencje dla budżetu jeżeli Pana rywal wcieliłby w życie swoje postulaty?

Prezydent: Nie ma żadnej możliwości wprowadzenia nawet części jego propozycj. Taki budżet musiałby być niezgodny z prawem %28z logiką oczywiście też%29

tala: Panie Prezydencie, a czy istnieje jakaś szansa na lepsze połączenie komunikacyjne z kampusem na Morasku? Ma

tala: Czy ma Pan jakąś propozycję, aby tę komunikację z Moraskiem jakieś usprawnić?

Prezydent: Przewidujemy nowy system powiązania rowerowego Kampusu z pętlą PST %282,5 mln%29

Ratajan: Dzień dobry, tyle lat chodziłem z dziećmi na pływalnię na Piastowskim, teraz jest zapuszczona, co zamierza Pan z tym zrobić?

Prezydent: Przewidujemy modernizację tego obiektu.

marlena: Czy Pana zdaniem pomysł Pana Jaśkowiaka na remont ulicy Św. Wawrzyńca jest w ogóle realny patrząc na budżet miasta?

Prezydent: Raczej chodzi o budowę. To projekt nierealny. Nie ma on szans na wsparcie z UE. Lepiej wykorzystać te ok 250 mln na wkład własny do projektów unijnych, bo wtedy da to ok 1 mld inwestycji.

prawdziwypatriot: Ile pieniędzy z przyszłorocznego budżetu zostanie przeznaczonych na rzecz przeciwdziałania narkomanii?

Prezydent: 900 tys

Marcin_Kaczmarek: najnowszy raport agencji ratingowej Fitch, oceniła Poznań na najwyższym możliwym do uzyskania przez polski samorząd poziomie ratingowym, równym ocenie wiarygodności kredytowej kraju - Co to oznacza dla Poznania w perspektywie zbliżającego się nowego roku ?

Prezydent: To oznacza, że pozbnań jest miastem, stabilnym i bezpieczny. To dobra informacja dla inwestorów zainteresowanych Poznaniem i dla budżetu, bo będą niższe koszty obsługi długu.

iphoneman: Panie Prezydencie, czy Miasto Poznań posiada jakieś lokaty oszczędnościowe w bankach, jeśli tak to na jakie kwoty i w jakich bankach?

Prezydent: Od wielu lat na bieżąco %28nawet tylko na noc%29 lokujemy czasowo wolne środki na lokatach. To już staandard, zapoczątkowany przez poznań 15 lat temu.

romanmodrzynski: Jak na dzis przedstawia sie plan sprzedazy części autobusowej Mpk Poznan??

Prezydent: Nie ma w budżecie takiego planu.

iphoneman: Panie Prezydencie, czy Miasto Poznań, zamierza przeznaczyć większe środki na remont torowisk w mieście, ponieważ niektóre odcinki nie były wymieniane od ponad 10 lat np. ul.Królowej Jadgiwi, Krzywoustego

Prezydent: Tak, w ciągu pięciu lat będzie to prawie 80 mln

bartekbonk: Panie Prezydencie, czy jest Pan w stanie przyblizyc jaka kwota zostanie przeznaczona na oswiate w przyszlorocznym budzecie?

Prezydent: 896,5 mln co oznacza wzrost o 25 mln w stosunku do 2014

Pawel: Panie Prezydencie, a co z Lodowiskiem Bogdanka? Czy są jakieś plany na rewitalizacje?

Prezydent: W obecnym budżecie nie przewidujemy takiego zadania.

bkisielglosgmail: Ile miasto dopłaci do komunikacji publicznej w przyszłym roku?

Prezydent: ponad 200 mln do bieżącego funkcjonowania.

Marcin_Kaczmarek: Panie Prezydencie, jakie kluczowe inwestycje przewiduje plan budzetowy na rok 2015 ?

Prezydent: Dużo. Przede wszyskim koniec Kaponiery, remont estakady katowickiej, spalarnię, i wiele innych.

bkisielglosgmail: Kiedy powstanie zespół szkolno-przedszkolny na północy Poznania? Czy miasto ma już grunt pod tą szkołę? Czy prowadzi jeszcze rozmowy z UAM w tej sprawie?

Prezydent: Nie mamy jeszcze gruntu. Rozmowy prowadzimy nie tylko z UAM

piotrwojnarowski: Czy będzie kontynuowany program absolwent przez TBS?

Prezydent: Sądzę, że będzie kontynuowany. W 2015 kończymy pierwszy etap.

Pyrus: W projekcie budźetu na 2015 r. zapisano 19 500 000,00 PLN na dodatki mieszkaniowe. Kogo obejmują te świadczenia?

Prezydent: Tych, którzy spełniają przesłanki ustawowe %28wielkość lokalu i poziom dochodów%29

DariuszPanek: W jakiej kwocie miasto będzie wspierać transport zbiorowy w 2015 roku i jaka będzie to zmiana procentowa w stosunku to poprzedniego budżetu?

Prezydent: 441 na bieżące utrzymanie systemu, tj o 14 mln więcej niż w 2014

romanmodrzynski: Czy znajda sie srodki na czesciowy remont lokali pdległych ZKZL ,ktore mozna by przeznaczyc dla instytucji kulturalnych ,oświatowych.Czy jest jakis plan zagospodarowania tzw pustostanów?

Prezydent: W pierwszej kolejności ZKZL remontować musi mieszkania.

bkisielglosgmail: Czy i ile miasto przewiduje w przyszłym roku na odszkodowania wynikające z uchwalonych planów?

Prezydent: Rezerwa wynosi 10 mln. Są też środki na wykupy gruntów pod drogi 5 mln

dolphin3wppl: p.Prezydecie, PO zablokowała zajęcia dodatkowe w przedszkolach. Czy beda one w Poznaniu kontynuwane za Pana kadencji jak dotychczas dajac dzieciom dostep do specjalistow czy też zostanie obciety budzet na ww.

Prezydent: Przewidujemy kontynuację rozwiązań, które wypracowaliśmy w 2014 roku

piotrwojnarowski: Jakie koncerty przewiduje Pan na Inea stadionie w 2015 roku?

Prezydent: Prawdopodobnie będą 2-3 duże wydarzenia, jednak nie finansowane z budżetu miasta.

bkisielglosgmail: Czy w 2015 r. miasto przekaże więcej pieniędzy na renowację zabytków?

Prezydent: tak o 300 tys

zonk: Czy w przyszłorocznym budżecie miasta są pieniądze na miejskie lodowisko w centrum Poznania?

Prezydent: są jedynie środki na dobudowanie zaplecza do lodowiska na Chwiałce.

Basia73: Kiedy zostanie skończona przebudowa estakady katowickiej i jakie pieniadze zostały na to przeznaczone?

Prezydent: Oferty są na ok 150 mln. Zakończenie całości winno nastąpić w 2016

Revin: Czy planuje pan w jakiś sposób spierać Lecha Poznań, jak i jego kibiców?

Prezydent: W budżecie nie ma środków na wsparcie Lecha i kibiców, oczywiście poza wsparciem dzieci i młodzieży i udostępnieniem %28odpłatnym%29 stadionu.

zonk: Kiedy okaże się, czy do estakady jest dofinansowanie UE? I ile z tych 150 dołoży UE?

Prezydent: Decyzja będzie prawdopodobnie w przyszłym roku.

iphoneman: Panie Prezydencie, czy planuje Pan jakieś podwyżki dla pracowników Urzędu oraz Miejskich Jednostek ?

Prezydent: Tak, jak to już pisałem.

aaa: Czy w Poznaniu powstanie Muzeum Enigmy czy też miasto nie chce stworzyć takiej placówki?

moderator: Ostatnie 3 pytania

Prezydent: Miasto chce, ale w tej chwili nie mamy na to zaplanowanych środków.

MichalW: Gdyby mógł Pan dodatkowo zrealizować, bez obciążania budżetu, jedną inwestycję - co by to było?

Prezydent: Nową komunikację na oś. Kopernika.

piotrwojnarowski: Co z dłużnikami? Bo eksmisje nie sa rozwiazaniem

Prezydent: Muszą starać się spłacać długi. Jeśli podejmą taki wysiłek, to możemy pójść im na rękę.

zonk: Czy miasto planuje sprywatyzować PKS? Czy spółka przynosi straty?

Prezydent: Działalność transoprtowa spółki nie jest dziś dochodowa. Planujemy prywatyzację PKS-u

moderator: To było ostatnie pytanie. Dziękujemy za wspólne czatowanie. Odpowiedzi na pozostałe, często nie dotyczące budżetu pytania - wkrótce na stronie Miasta

Prezydent: Dziękuję bardzo. Na wszystkie pytania odpowiem później na stronie Miasta.

Prezydent: Miłego dnia.

Koniec - 2014-11-25 11:03