Jesteś zalogowany jako NiezerejestrowanyZapis czata z Ryszard Grobelny, który się odbył 2012-12-10.


Początek - 2012-12-10 11:32

Prezydent: Zapraszam do zadawania pytań. Mam nadzieję, że dziś nie będzie problemów technicznych.

darek: witam

unicorn: Kiedy możemy spodziewać się uchwalenia budżetu, czy nie boi się Pan, że będzie to dopiero w przyszłym roku?

Prezydent: Sesja przewidywana jest na 21. 12. Dziś wydaje mi się że nie ma przeszkód by ten termin był dotrzymany

moderator3: prosimy o zadawani kolejnych pytań

arboleda: panie prezydencie, ogólne pytanie, kiedy w końcu będzie lepiej?

Prezydent: Jest coraz lepiej. Choć wszyscy chcemy by zmiany zachodziły szybciej.

sdrajewskiglosco: Ile pieniędzy zarezerwowano na odszkodowania w 2013 r? Czy ta rezerwa wystarczy, skoro tylko w 2012 ponad 50 mln miasto musiało zapłacić tytułem odszkodowań

Prezydent: Rezerwa wynosi 10 mln. Dązymy do minimalizowania odszkodowań. Będziemy kontynuować procesy dotyczące wypłat z 2012 roku.

sdrajewskiglosco: Czy pracownice żłobków miejskich otrzymają podwyżki pensji?

Prezydent: W projekcie budżetu nie ma podwyżek w miejsckich instytucjach.

pyra: Witam. Panie Prezydencie, kiedy Poznań zacznie wykorzystywać Wartę? Na bulwary pewnie nie mamy co liczyć, ale czy jest chociaż szansa, że ZTM śladami Bydgoszczy i Warszawy uruchomiłby tramwaj wodny.

Prezydent: Mało prawdopodobne, bo dopłaty do komunikacji publicznej musiałyby znacznie wzrosnąć. %28Wszystko zależy od analizy efektywności%29

pyra: 2 lata temu wprowadził Pan przez kilka dni darmową komunikację. Teraz znów mamy zimę. Czy znów przejazdy tramwajami i autobusami mogłyby być bezpłatne, chyba, że wtedy był to akcent w kampanii wyborczej

Prezydent: Darmowa to ona nie była %28choć bezpłatna%29 bo płacili za nią podatnicy. To nie jest dobre rozwiązanie, bo wymafga zabrania środków z innych dziedzin funkcjonowania miasta.

unicorn: czy od nowego roku będą pieniądze na odśnieżanie ulic, bo tegoroczne oszczędzanie już męczy poznańskich kierowców...

Prezydent: Będą ale niestety nie za wiele. Standard niestety będzie taki jak w tym roku.

pyra: Dlaczego w logo promocyjnym musi być używana niebieska gwiazdka. Czy przy promocji miasta nie można użyć jak w poprzedniej kampanii elementów związanych z koziołkami, albo wykorzystać innych symboli miasta np. rogala świętomarcińskiego?

Prezydent: Symbole wykorzystywane są różne %28i rogal i koziołki%29. Opracowana strategia promocji, wskazała gwiazdkę jako najbardziej uniwersalny i zgodny z ideą Poznania symbol.

sdrajewskiglosco: Pojawiła się propozycja by podwyżkę biletów wprowadzić nie w styczniu, ale od 1 lipca. Jakie będą to straty dla budżetu. Czy należy spodziewać się, że tramwaje i autobusy będą jeździć rzadziej?

Prezydent: Straty byłyby ok. 4-4,5 mln. Prawdopodobnie nie spowodowałoby to ograniczeń w rozkładzie jazdy. Bardziej prawdopodobne jest zwiększenie oszczędności na kosztach utrzymania dróg lub w innych dziedzinach.

unicorn: a czy nie jest to jedna w ważniejszych rzeczy dla bezpieczeństwa mieszkańców i środków na odśnieżanie i sypanie solą nie powinno być więcej?

Prezydent: Powinno ale niestety nie ma.

lidiasufinowicz: proszę o wytłumaczenie konieczności podwyższenia cen biletów, bo i tak na dzień dzisiejszy już dla przeciętnego poznaniaka sa one wysokiei powodują jazdę na gapę

Prezydent: Jeśli na gapę to trzeba zwiększyć kontrolę. Jak już mówiłem brak podwyżek musi skutkować ograniczeniami albo w komunikacji miejsciej albo w innych dziedzinach funkcjonowania Miasta.

sdrajewskiglosco: Co dalej z ICHOT-em? Czy są jakieś pieniądze na tę instytucję w przyszłym roku?

Prezydent: Mam nadzieję, że do końca 2013 roku nowy wykonawca zakończy budowę. W wieloletniej prognozie finansowej przewidujemy środki na jego funkcjonowania.

sdrajewskiglosco: Jakie są pomysły na efektywniejsze ściąganie podatków i opłat lokalnych? Czy miasto rozważa wdrożenie propozycji Lewicy, która chce stworzyć program tutaj mieszkam, tutaj płacę podatki

Prezydent: Podatki i opłaty lokalne są dość efektywnie ściągane. propozycja Lewicy dotyczy natomiast płacenia PIT-u. Zamierxzamy w tym zakresie podjąć pewne działania już na przełomie tego roku

mgrfrodo: Skąd Urząd weźmie prawie 40 mln zł które planował pozyskać ze sprzedaży MPGM ?

Prezydent: Przewidujemy kolejną próbę prywatyzacji w 2013 roku. Jęśli do tego nie dojdzię trzeba będzie zredukować wydatki.

sdrajewskiglosco: Czy po kolejnym fiasku jest nadal sens sprzedawać MPGM?

Prezydent: Zgodnie z wynikami kontroli NIK-u miasto nie m,oże prowadzić zadań realizowanych przez MPGM, zatem powinno tę spółkę sprywatyzować lub zlikwidować.

pyra: Panie Prezydencie kiedyś pojawił się pomysł,by koziołki trykały się nie tylko o godz. 12. Nie każdy turysta ma możliwość zobaczenia koziołków akurat w samo południe. Może jak hejnał w Krakowie jest grany nie tylko o 12,również koziołki trykały się częściej

Prezydent: To jest dobry pomysł, ale trzeba za to zapłacić Muzeum Narodowemu %28właścicielowi Ratusza%29

mgrfrodo: Czy możliwe jest sprzedanie miejskich nieruchomości za prawie 100 mln złotych, jak zapisano w projekcie budżetu? Czy w ostatnich latach sprzedano tyle miejskich nieruchomości ile w projekcie zapisano?

sdrajewskiglosco: Czy plan sprzedaży majątku jest realny? Jeśli się nie powiedzie to będzie dziura w budżecie? Jak duża?

Prezydent: Po reorganizacji służb przygotowujących nieruchomości do sprzedaży wydaje się że ten plan jest możliwy do realizacji.

Prezydent: Dziura będzie tak duża na ile nie uda się sprzedać.

mgrfrodo: Ile będzie kosztować reorganizacja służ przygotowująych nieruchomości do sprzedaży?

Prezydent: Już została przxeprowadzona.

sdrajewskiglosco: A miasto chce jeszcze przejąć ratusz?

Prezydent: Chce, ale nie wtedy gdyby musiało wydatkować dodatkowe środki finansowe.

sdrajewskiglosco: Czy jest jeszcze inny pomysł na komunikację miejską niż tylko podwyżki cen biletów?

Prezydent: Każdy inny pomysł też musi być sfinansowany.

mgrfrodo: W takim razie, ile kosztowała reorganizacja służb przygotowująych nieruchomości do sprzedaży?

Prezydent: Trudno powiedzieć . Nie zatrudniono nowych pracowników, tylko przesunięto osoby na inne stanowiska i inaczej zorganizowano pracę.

mgrfrodo: Dlaczego podwyżek cen biletów nie dokonywano w każdym roku w mniejszym zakresie? Społęczny opór byłby mniejszy.

Prezydent: Też tak uważam. Teraz jest tak ustalone, ale pojawiły się propozycje by wstrzymać zmiany cen %28co prawdopodobnie skutkować będzie kolejną skokową podwyżką%29.

sdrajewskiglosco: Ile pana zdaniem powinna kosztować sieciówka?

Prezydent: Tyle ile jest zapisane w uchwale Rady.

sdrajewskiglosco: Jak pan ocenia pracę dyrektora ZTM? Będzie zmiana na tym stanowisku czy nie?

Prezydent: Jeszcze za wcześnie na ocenę.

mgrfrodo: Czy urzędnicy którzy szacowali skutki finansowe uchwalania mpzp i pomylili się o dziesiątki milionów w sprawie krakowskiej spółki oraz Wechty, poniosą konsekwencje?

Prezydent: Dwie rózne sprawy. Odszkodowanie dla Wechty nie ma związku z mpzp, tylko z przejęciem gruntu pod drogę. Tu nie było szacunku tylko wyrok sądu, który kwestionujemy.

pyra: Po co powstał ZTM? Czy MPK znów nie może zarządzać komunikacją i decydować jak mają jeździć tramwaje i autobusy?

Prezydent: W drugim przypadku także sprawa nie jest oczywista bo zabudowa dotyczy terenu zalewowego.

Prezydent: MPK nie może być w przyszłości jedynym przewożnikiem i nie powinno samo decydować zarówno o nakładaniu na siebie zadań, jak i ich realizacji.

sdrajewskiglosco: Jakie oszczędności i kiedy mogą przynieść zmiany w poznańskiej oświacie? Czy w 2013 r. będziemy likwidować szkoły, które (sp, gimnazja czy licea)?

Prezydent: Oszczędności już są, choć w budżecie mało widoczne, bo przysłonięte są skutkami podwyżek z 2012 roku. Raczej nie będziemy likwidować szkół podstawowych. Analiza wskazuje, że mamy jeszcze 2 gimnazja za dużo. Na pewno trzeba zmniejszyć liczbę szkół średnich.

psn: Obecnie z uwagi na brak miejsc parkingowych zwykle nie jest to możliwe.

Prezydent: Chcemy budować parkingi typu park and ride, ale Nie mamy środków na sfinansowanie tego typu inwestycji z budżetu.

mgrfrodo: Czy Poznań będzie, w najbliższych latach, walczyć o organizacje międzynarodowych imprez sportowych? Czy zniechęcili Pana radni głosowaniem w sprawie MIO

Prezydent: Mam nadzieję, że będziemy. Chyba, że Ministerstwa się od nas odwrócą i będą wspierać inne miasta.

rawituck: dlaczego kontrole biletów są niemal żadkością w komunikacji miejskiej, rozmawiając z ludźmi twierdz, że opłaca im się jeździć bez biletu bo kontroli nie ma a uczciwi pasażerowie musząza nich płacici

Prezydent: Zwiększamy nakłady na kontrolę biletów i będą znacznie częstsze.

sdrajewskiglosco: Czy po zakończeniu inwestycji spółka Infrastruktura Euro 2012 zostanie rozwiązana, czy też jej doświadczenie myśli się wykorzystać przy innych zadaniach?

Prezydent: Zgodnie z przepisami po zakończeniu działalności zostanie rozwiązana, a rozważamy stworzenie na jej bazie jednostki prowadzącej inwestycje miejskie

mgrfrodo: Co sądzi Pan o inicjatywie zamrożenia cen biletów w 2013 roku? W grupie inicjatywnej są radni opozycji, to propozycja populistów?

Prezydent: Nie jest to dobry pomysł, bo oznaczać będzie konieczność zmniejszenia wydatków i prawdopodobnie spowoduje większą podwyżkę w przyszłości.

psn: Kiedy strefa płatnego parkowania zostanie rozszerzona na Wildę?

Prezydent: Prawdopodobnie w przyszłym roku.

sdrajewskiglosco: W jaki sposób chce pan zachęcić poznaniaków, by korzystali z komunikacji miejskiej?

Prezydent: Przede wszystki poprawiając dostępność i jakość komunikacji, także poprzez nowe inwestycje.

sdrajewskiglosco: Czy liczba sprzedanych biletów martwi pana? Czy są pomysły jak zmienić tę tendencję?

mgrfrodo: Dziękuje za odpowiedzi, do widzenia.

Prezydent: Rośnie sprzedaż biletów okresowych. Co prawda spada sprzedaż biletów jedorazowych %28może to wynikać z czasowego wydłużenia ich do 25 min i coraz większej liczby korzystających z komunikacji nieodpłatnie.

psn: Czy wprowadzenie SPP na Wildzie będzie oznaczało zmniejszenie liczby miejsc parkingowych?

Prezydent: Formalnie nie, ale trudniej będzie parkować na miejscach do tego nie przeznaczonych

sdrajewskiglosco: Czy poza Wildą i Łazarzem jeszcze gdzieś myśli się o wprowadzeniu SPP?

Prezydent: W tej chwili nie.

psn: Czy są plany rozszerzenia zasięgu sieci Free-Poznan-WiFi (np. na Wildę)?

Prezydent: Tak.

pios1: Kiedy zostanie przywrócony dawny porządek tramwajów między innymi na Grunwald czy os.Sobieskiego ?

Prezydent: Po zakończeniu Kaponiery. Choć na pewno nie będzie to dawny układ, bo wejdzie nowa trasa PESTKI

psn: Czy planowane jest zwiększenie liczby punktów wypożyczalni rowerów na Wildzie i Jeżycach?

Prezydent: Myślimy o tym. Jeśli zdobędziemy dodatkowe środki , to tak.

darek: czy w najblizszym czasie pojawi sie nowy inwestor , ktory spowoduje wzrost dochodow miasta z tytułu podatkow

Prezydent: W tej chwili prowadzone są rozmowy z kilkoma.

artur: witam Panie prezydencie ma pytanie: dlaczego miasto płaci za prąd i wodę na stadionie miejskim skoro jest operator?

Prezydent: Jest to obowiązek operatora i opłaty są fakturowane na niego.

moderator3: Czas na ostatnie pytanie...

sdrajewskiglosco: Gdyby Gwiazdor przekazał panu 100 mln zł dla miasta, to na co by pan je przeznaczył?

Prezydent: Prawdopodobnie na modernizację węzła Lechickiej i Naramowickiej.

darek: Mozna zdradzic jakie branze i kiedy mozna spodziewac konkretow

sdrajewskiglosco: Dziękuję i pozdrawiam

Prezydent: Głównie usługowe z zakresu obsługi biznesu. Konkrety dopiero po podjęciu decyzji.

pyra: Pojawił sie pomysł wybudowania linii trolejbusowej na Naramowice, czy nie lepiej jednak wybudowac tam trase tramwajową?

Prezydent: Co jest lepsze winna wskazać analiza. Ważne by powstała tam sprawna komunikacja publiczna.

Prezydent: Dziękuję za rozmowę.

pyra: Dziękujemy za dyskusję.

Koniec - 2012-12-10 12:32