Jesteś zalogowany jako Niezerejestrowany

Zapis czata z Prezydent Ryszard Grobelny, który się odbył 2011-11-25.

Początek - 2011-11-25 12:00

prezydent: Witam, możemy zaczynać. Proszę o pytania.

mrj2: budzet na 2012 to czas ciec i duzego deficytu, czy w takim razie absoltunie niezbedne jest wydanie 5mln zł na budowe krytego lodowiska? inw nie może poczekac?

christoforos10: Dzień Dobry

prezydent: Też miałem wątpliwości. Wyliczenia wskazują jednak, że zadaszenie obniży koszty eksploatacyjne o 0,5 mln rocznie. Zatem po prostu się to opłaca.

618422974: Co mam zrobić, jeśli Urząd Miasta blokuje moją działkę od 35 lat pod inwestycję komunikacyjną (uchwalona w 2008 r. jako tzw. Nowa Arciszewskiego) a o rozpoczęciu inwestycji brak wzmianki w kolejnym budżecie na 2012 rok?

prezydent: Dążyć do uchwalenia planu, a jeśli on już obowiązuje wystąpić o wykup nieruchomości. Takie są przepisy.,

gustlik: panie Grobelny, czy mieszkańcy powiatów zostawiają jakieś pieniądze do budżetu miasta?Jeśli nie, to czy nie powinni płacić za utrzymanie nasyzch ulic i szkół?

prezydent: Nie zostawiają. I ten problem ich udziału w utrzymaniu infrastruktury jest poważny. Szukamy rozwiązań. Jednym z nich jest wspólny organizm metropolii Poznań, a innym zróżnicowanie cen dla poznaniaków i innych. To drugie jest złym rozwiązaniem.

darek: Panie prezydencie , co z IBM, Bayerem, czy ulokujasie w Poznaniu ?

prezydent: Nawet gdybym wiedział, to nie mółbym odpowiedzieć na to pytanie. Mam nadzieję, że tak.

andrzejkierski: Panie Prezydencie, kiedy w budżecie miasta znajdą się wreszccie jakieś pieniązki na kanalizację w Kiekrzu (obiecaną przez Pana jeszcze w 2002 roku!)? Jak Pan zapewnie wie, Jezioro Kierskie jest w coraz gorszej kondycji...

prezydent: W budżecie raczej w najbliższych latach nie. Kanalizację buduje AQUANET. Jednak nie możemy przesadzić z planami, bo to oznaczałoby dalsze podwyżki wody. Jeśli chodzi o Kiekrz, to myślę że rozwiązanie się znajdzie.

motyl_23: panie ryszarcie ile jeszcze razy bedziemy wymieniac murawe na stadionie już 8 razy została wymieniona ile to poszło pieniedzy z budzetu miasta ktos ten stadion zaprojetował tak ze murawa niema swiatła mozna cos z tym zrobic

prezydent: Zgodnie z umow z operatorem wymienimy jeszcze raz przed EURO, później już będzie to zadanie operatora. Na marginesie chcę zauważyć, żę w Mediolanie, gdzie grają dwie drużyny wymienia się trawę kilka razy w roku.

MWA: Czy w budżecie zabezpieczył Pan w odpowiednie środki na wykup gruntów przeznaczonych decyzjami lokalizacji inwestycji celu publicznego i planami miescowymi pod drogi, w szczególnośći klasy G ? I jaka będzie skala tych nabyć w 2012 r ?

prezydent: Środków est za mało, zatem wystarczą tylko na najbardziej pilne zakupy.

prezydent: Na wykupy jest ok. 13 mln.

mrj2: jaka jest perspektywa przed inwestycjami które mają wykonane projekty techniczne (obornicka, naramowicka, remonty tras tramwajowych itp)? jak dlugo moga lezec w szafie aby się nie zdezakutalizowały? przeciez to są zamrozone miliony zł

prezydent: Większość z tych inwestycji nie ma projektów, tylko koncepcje. Szansą realizacji jest uzyskanie pieniędzy z zewnątrz. Takie szanse ma Naramowicka i inne zadania w przebiegu dróg krajowych.

agaaa: dlaczego nie przewidzianych podwyzek dla pracownikow zlobka?za taka odpowiedzialna prace to sa bardzo male pieniadze gdzie wszystko znowu idzie do gory?jak za to wyzyc?

gustlik: jakie ma pan zdanie w sprawie żłobków? media różnie piszą, a pan? czy winny być wyższe dopłaty dla najbiedniejszych czy po równo? (jestem z tych najbiedniejszych)

ryszarda: Co mają zrobic pracownicy żłobków, którzy zarabiają od 1100zl do 1500 i maja dzieci na wychowaniu, wszystko drożeje a pieniędzy brakuje? Wiemy,że nie ma nas w budżecie, ale jakie jest wyjscie z tej sytuacji?

prezydent: Niestety, z braku możliwości nie przewidujemy podwyżek, dla żadnej grupy pracowników budżetowych, podobnie jak w decyzjach rządowych. Wyjątkiem są nauczyciele, którzy we wrześniu dostaną wg zapowiedzi rządu 3,5 %25 podwyżki.

prezydent: Wiem że sytuacja jest trudna dla wszystkich pracowników sfery budżetowej.

prezydent: Jestem zwolennikiem podwyżek przede wszystkim dla tych, których stać na wyższe opłaty, a za ochroną najsłabszych. Tak powinniśmy działać przynajmniej w okresie kryzysu.

Studentka: Szanowny Panie Prezydencie, w projekcie budżetowym 2012 przewidziano podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców. Czy ustalono już w jaki sposób będzie się to odbywało? Tzn. Czy będą to jakieś warsztaty, szkolenia czy akcje społeczno-promocyjne?

prezydent: Pewne środki na ten cel są przewidziane. Szczególny nacisk będzie położony na edukację dotyczącą gospodarki odpadami.

Arte: Mieszkańcy ulicy Franowej/ Żelaznej i osiedla Przemysława chętnie wsparli by budzet miasta, korzystając z komunikacji miejskiej. Pominięto nas w projekcie budowy linii tramwajowej na Franowo. Prosimy o uwzględnienie potrzeb ok 5 tys mieszkańców i pomoc

prezydent: Każde wydłużenie linii powoduje dodatkowe obciążenie, a nie wpływy do budżetu. Ja wiem ,że Państwu chodzi o dojście do pętli. Będę jeszcze na ten temat rozmawiał, może jakieś rozwiązanie się znajdzie.

bojar: Witam z tej strony Joanna Leśniewska Gazeta Wyborcza. Panie Prezydencie, zgodnie z projektem uchwały, w przyszłym roku podrożeją bilety ZTM. Czy w taki sposób chce Pan zachęcić poznaniaków do korzystania z kom. miejskiej? Co dam im Pan w zamian?

zoozool: czemu poznań ma najdroższe bilety mkp w polsce ?

pemoc: Jak wiemy 2012 rok kolejne podwyżki na bilety komunikacji mieskiej... jeszcze parę takich podwyżek a zwykłego przeciętnego poznaniaka nie będzie stac aby dojechać np. do pracy. ''Trzeba się spodziewać podwyżki na poziomie 7 proc...

prezydent: Dłuższy temat. po pierwsze w Poznaniu są jedne z najtańszych biletów okresowych w Polsce, a nie najdroższe.

prezydent: Po drugie, koszty komunikacji rosną w zastraszającym tempie. Tylko podwyżka akcyzy zwiększa koszty paliwa w 2012 roku o 6 mln zł.

prezydent: Po trzecie nie stać nas na zwiększenie dopłat do komunikacji, bo musielibyśmy zrezygnować z innych zadań. Po czwarte w zamian dajemy jedną z najbardziej sprawnych komunikacji publicznych w Polsce.

christoforos10: Jak według Pana Prezezydenta układa się współpraca Miasta - Caritas Archidiecezji Poznańskiej, i jak widzi Pan Prezydent dalszą współpracę?

prezydent: Współpraca jest bardzo dobra.

MWA: Panie Prezydencie miastu grożą kosztowne w skutkach prcesy - z Kurią dotyczące bezumownego korzystania z budynku LO, oraz dwa z firmą Wechta (Park Ratajski oraz wykup gruntu pod ul. Szyperksą),na jakim etapie są te sprawy i jak chce Pan je rozwiązać ?

prezydent: Z kurią rozmawiamy. Na Szyperskiej wiemy, że musimy zapłacić, kwestiopnujemy tylko wysokość tej zapłaty.. W przypadku Parku Rataje sprawa jest trudniejsza i nie taka oczywista.

krecik: Czy planuje Pan na 2012 pozostawić środki na granty dla Rad Osiedli?

prezydent: Tak 2,5 mln

darek: Kiedy działki na SW Marcin(obok koscioła) i na polwiejskiej (polwiejska 2)przestana straszyc i miasto zacznie na nich zarabiac w postacji podatkow od nieruchomosci

prezydent: Wówczas, gdy właściciele zdecydują się je zagospodarować. W przypadku jednej nieruchomości miejskiej najpierw trzeba wyjaśnić, czy nie podlega ona zwrotowi.

Micha: Panie Prezydencie, sam Pan zachęca aby osiedlać sie w Poznaniu i tu płacić podatki. Dlaczego więc planuje się budowę wiaduktów np na Grunwaldzkiej dla Komornik, Plewisk a mieszkańcy Strzeszyna i Kiekrza stoją rano na szlabanie na Lutyckiej?

prezydent: Myślę, że wcześniej powstaną wiadukty na Lutyckiej. Wiadukt na Grunwaldzkiej powinny w dużym stopniu sfinansować gminy i powiat sąsiedni.

PeduSLU: Panie prezydencie, czy miasto wykupi stadiony Olimpii Poznań?

prezydent: Nie, ale jesteśmy gotowi przejąć je za darmo

Zatroskany: Czy wydawanie szkół (SZ.P.nr 21 na Dębcu) jest uzasadnione społecznie i można to wytłumaczyć budżetem? Zapraszmy na kolejne 29.11.11 spotkanie z szkole- Prezydent Hinc raczej nie lubi takich spotkań- a Pan?

prezydent: Ja lubię spotkania z mieszkańcami, nawet te trudne, ale nie zawsze dysponuję czasem %2829 jestem w Warszawie%29. Przekazywanie szkół innym prowadzącym %28bo chyba o to w pyt. chodziło%29 jest uzasadnione i społecznie i ekonomicznie.

zenekmil: Dzień dobry, dlaczego miasto trwoni pieniądzę ? Chodzi mianowicie o budowanie drogi Dzięgielowej (za 6 mln), która za Pana zgoda ma być zamknięta, by obok zbudować nową (dublującą).

prezydent: Nie trwoni, to dobra ulica. A ma być zamknięta tylko na niewielkim fragmencie dopiero po wybudowaniu nowej trasy dojazdowej wzdłuż torów.

akodymos: Witam, Panie prezydencie, nazywam się akodymos i jestem najaktywniejszym forumowiczem na epoznan. W avatarze mam fragment Pana zdjecia, czy kojarzy Pan moje posty i czy nie ma Pan nic przeciwko ze uzylem Pana zdjecia?

prezydent: Nie kojarzę i wolałbym aby mojego wizerunku nie używać.

poznanianka: Ile czasu zajmuje Panu aktualnie dojazd do pracy i z pracy? I do kogo ma Pan pretensje, dlaczego tak długo?

prezydent: Dojeżdżam od 25. do 40 min. i nie mam pretensji.

mrj2: czy nie warto wydac tych 5 mln zł na 'wypicowanie' miasta przed e2012 tak aby turysci nie potykali sie o krzywe chodniki, a koszty eksploatacyjne obnizyc w 2013?

prezydent: Warto ale nie ma tych pieniędzy.

Zatroskany: Prezydecie- miasto chce zatrzymać studentów po studiach przynosili dochód z podatków jako pracownicy, zakładali rodziny. Jak mają uwierzyć miastu, skoro prowadzi do zwolnień nauczycieli (za rok w SP nr 21) i zamykania szkół?

prezydent: Jeśli zalożą rodziny i będą mieć dużo dzieci to zartudnimy nauczycieli i wybudujemy nowe szkoły.

iwonsa: skąd wynika brak możliwości? jakie są priorytety miastaprzy układaniu budżetu na rok 2012?

prezydent: Obniżenie możliwości finansowych wynika przede wszystkim z ulg w PIT, wprowadzonych w poprzednich latach i nałożenia dodatkowych zadań na samorządy, bez pieniędzy. Priorytetem jest utrzymanie rozwoju miasta i tworzenie miejsc pracy.

zenekmil: czy w przyszłym roku znajdą się pieniądze na remont, bądź utrzymanie w ruchu Trasy Katowickiej ??

albar: Witam Pana Prezydenta. Podczas lipcowych zmian w budżetu 2011 zrezygnowano z budowy 3 z powodu zmniejszenia dotacji rządowej

prezydent: Na remont nie, jedynie na jego przygotowanie. Mam natomiast nadzieję, że uda się utrzymać ją w ruchu.

motyl_23: Panie prezydecie jak bysmy niedostali euro2012 też poznan był by tak remontowany jak teraz przed euro ???

prezydent: Tak, ale prawdopodobnie w troche dłuższym czasie i być może na któreś z zadań nie udałoby się zdobyć środków zewnętrznych.

albar: Witam Pana Prezydenta. Podczas lipcowych zmian budżetu zrezygnowano z budowy 3 Orlików z powodu zmniejszenia dotacji rządowej. Zrezygnowano z budowy m.in. na Winiarach przy Widnej. Czy te 'ścięte' Orliki powstaną może w tym roku?

prezydent: Nie powstaną, bo zmniejszono dotacje rządowe do tego programu i teraz finansuje się tylko orliki w tych gminach, które nie mają jeszcze żadnego.

eMPe: Czy znajdą się środki na pomoc finansową dla PBG Basket Poznań? To w końcu Tauron Basket Liga, czyli liga koszykówki na tym samym poziomie co Ekstraklasa piłkarska. Ewentualnie, na jaką pomoc finansową może liczyć drużyna Basketu.

prezydent: Raczej nie a jeśli to na pewno mniejszce niż w tym roku.

gustlik: w mojej kamienicy mieszka pijak. należy ona do miasta. facet co rusz robi awantury. nie dałoby się go eksmitować? żyć nie daje, strach z psem wyjść.

prezydent: Mam nadzieję że się uda.

bogna_kisiel: Witam, Jak pan sądzi ile szkół uda się realnie zlikwidować przy tak silnym oporze społecznym? Czy myśli się o stworzeniu jasnych kryteriów ich finansowania, a nie tak jak jest obecnie, gdzie system przypomina rozdział pieniędzy wg uznania

prezydent: W Gdańsku zlikwidowano 8 w Łodzi i Szczecinie kilkanaście. Jeśli nie zlikidujemy szkół to dla pozostałych będzie mniej pieniędzy i w efekcie utrzymanie nieefektywnych szkół odbędzie się kosztem uczniów.

krolowamaria: Panie Prezydencie, czy planowane jest w Poznaniu zwiększenie środków na pomoc bezdomnym? Czy planowane jest zwiększenie wydatków na szkoły specjalne przy szpitalach?

prezydent: Nie, w obecnej sytuacji nas na to nie stać.

wiola: Panie Prezydnecjie czy jest mozliwość wydłużenia lini autobusowej MPK Poznań z gminą Tarnowo Podgórne(STREFA b)?

prezydent: Tak jeśli Tarnowo będzie uczestniczyć w pokrywaniu kosztów.

mrj2: czy mozna sie spodziewac chociazby porzadnego umycia i odmalowania przejscia podziemnego pod kaponiera i pks? wyglądaja strasznie a sa to kluczowe punkty transportowe miasta gdzie przewijaja sie tysiace ludzi dziennie

prezydent: Tak

Zatroskany: Lubi Pan spotkania z mieszkańcami ale zamiast odwiedzić Dębiec (pamięta Pan kiedy był ostatnio? nie licząc maratonu przy AQUANECIE?) woli Pan wyjazd do Warszawy Wydawanie szkoły w przypadku SP 21 to likwidowanie szkoły w ciągu ok 2 lat i oddanie budynku!

prezydent: Co miesiąc staram się być na spotkaniu w jednym z poznańskich osiedli. A do Warszawy niestety muszę pojechać, bo to też należy do moich obowiązków i proszę mi wierzyć, tego akurat nie lubię.

krecik: Czy nie uważa Pan,że nie wszystko musi na siebie zarabiać(np.Hipodrom Wola lub placówki szkolne),żeby się utrzymać?Czy zamiast ciąć koszty -nie należałoby szukać dochodów?

prezydent: Jasne, że tak. Ale musi być nas stać na ich utrzymanie.

618422974: Czy zna Pan termin realizacji III Ramy odcinek południowo-zachodni ?

prezydent: Nie i raczej jest to termin bardzo odległy.

hgorznaoppl: Czy przewidywana jest w budżecie budowa wiaduktu nad ul. Lutycką dla poprawy komunikacji (zmniejszenie korków, przeciwdziałanie niekontrolowanemu wjazdowi na ulice osiedlowe Smochowic samochodów nawet wysokotonażowych?

prezydent: Nie, ale pracujemy nad tym tematem. Chcielibyśmy to realizować w przyszłej perspektywie finansowej UE.

pyrus: Panie Prezydencie, czy ZDM i ZTM mają być faktycznie połączone?

prezydent: Prowadzimy analizy opłacalności takiego ruchu. Dec. jeszcze nie została podjęta.

Micha: Panie Prezydencie, a gdyby tak zlikwidować służbowe limuzyny, darmową kawę i gazety w urzędzie, może nie są to wielkie kwoty ale pójdzie jasny sygnał, że tu poznańska gospodarność. To da więcej niż kampanie reklamowe na plakatach!

prezydent: W przypadku samochodów, koszty innych środków transportu byłyby wyższe. Gazety są elementem naszej pracy, ale w 2012 roku znacznie ograniczymy ich zakup. A ostatnio herbatę przynoszę własną.

pyrus: Dlaczego 8 LO musi opuścić budynek przy Głogowskiej? Czy ma pan propozycje, gdzie przenieść Ósemkę?

prezydent: Jeśli załata za najem budynku jest zbyt wysoka, to trzeba go opuścić, tym bardziej, że w wyniku niżu demograficznego mamy puste budynki oświatowe.

motyl_23: Panie prezydencie nie morza było by zrobic dwóch pasów skretu z ulicy niechtachowskiej w ul św wawrzynca rozładowało by to korek na niechtachowskiej rano to jest pomsta do nieba???

prezydent: Ta propozycja jest rozważana.

pyrus: Panie Prezydencie jaki byl sens budowy wiaduktu na ulicy Bukowskiej, skoro wiadomo, że miasta nie będzie stać na budowę III ramy przez najbliższe 20 lat. Czy na Grunwaldzkiej też powstanie wiadukt widmo?

prezydent: Gdybyśmy 15 lat temu wybudowali wiadukt dla tramwaju w ul. Szwajcarskiej to dziś nie musielibyśmy zamykać tam ruchu i prowadzić inwestycji.

maksiu2012: Czy nie uwaza Pan ze wprowadzanie oszczednosci hamuje rozwoj gospodarczy

prezydent: To prawda ale z pustego i S...

poznanianka: Czy jest Pan zadowolony z frekwencji w tzw. Termach? Jakie aktualnie problemy Pan dostrzega w ich funkcjonowaniu?

prezydent: Nie mam jeszcze pełnego raportu. Podsumowanie zrobimy na poczętku przyszłego roku. Jest rzeczą oczywistą, że warto rozważyć jakieś poprawki organizacyne.

pyrus: Czy miasto zamierza ograniczyć środki na promocję? Skoro mają być cięcia finansowe, to także powinni dotyczyć promocji.

prezydent: Tak, jedne z największych cięć będą w promocji. Niestety, bo specjaliści twierdzą, że kryzys jest najlepszym czasem na promocję.

prezydent: Dzięki za rozmowę. Na pozostałe pytania postaram się odpowiedzieć na stronie internetowej.

zenekmil: Jakie są przewidzane nakłady na stadion w przyszłym roku ?

iwonsa: pragnę wrócić do sprawy żlobków, czy w budzecie przewidziano już zmianę kwoty dopłaty do miejsc w żłobkach prywatnych? 135 zł to za mało

gustlik: panie Grobelny, media mówią, że na euro strefa kibica może pomieścić 35 tysięcy. a co jak przyjedzie ich więcej? czy ma pan pomysły, gdzie ich pomieścic?

Bartekzz: Czy w mieście pojawi się więcej reklam, banerów informujących o Euro w Poznaniu, które mogłyby przyciągnąć potencjalnie niezorientowanych gości z zagranicy na ponowne odwiedzenie Poznania w czerwcu?

poznanianka: Panie Prezydencie, kiedy z ulic miasta znikną psie kupy? Czy zna Pan jakikolwiek przypadek ukarania własciciela mandatem za zanieczyszczanie miasta przez pupila?

plmichal: Co Pan myśli o tym aby wprowadzić opłatę za wjazd do Poznania wszystkich mieszkańców gmin ościennych. Ci ludzie nie placa podatkow w Poznaniu, robią korki i niszczą drogi... a my musimy za to płacić.

krecik: Jakie są plusy i minusy łączenia szkół w zespoły(podstawowa i gimnazjum)?

plmichal: Czy można liczyć na emisję obligacji m. Poznania, ale takiej skierowanej do mieszkańców, która wiązałąby się z różnego rodzaju ulgami ?

studente: Panie Prezydencie. Kiedy zostanie przyjęty budżet? Czy i jakie rozbieżności są z Pana propozycją, a wizją Rady Miasta?

Koniec - 2011-11-25 13:03