Jesteś zalogowany jako NiezerejestrowanyZapis czata z Ryszard Grobelny, który się odbył 2013-12-16.


Początek - 2013-12-16 12:00

Prezydent: Witam. U mnie już zegar wybił 12

Prezydent: ??

arboleda: Dzień dobry, Panie Prezydencie, coo będziemy zmieniać w Poznaniu z uninej kasy? Na co mamy szanse?

Prezydent: Przede wszystkim komunikację zbiorową. Nowe trasy komunikacyjne na Naramowice i Rataje Franowo. mam nadzieję, że również centrum miasta.

mlosiakgloscom: Jedną z poprawek PO, wspieraną przez PRO jest budowa zespołu szkolno-przedszkolnego w Naramowicach. Czy jest pan gotowy tę inwestycję przyjąć w formie autopoprawki?

Prezydent: Tak

ghat: ą roczne koszty?

Prezydent: W ramach budżetu oświaty. To oznacza konieczność redukcji w innych placówkach.

piotrwojnarowski: Witam serdecznie, Mam pytanie odnośnie kultury, organizowania wielkich imprez w Poznaniu w roku 2014 roku, co jest w planach na ten rok, jakie imprezy plenerowe, sportowe itp?

Prezydent: Kontynuacja tych, które znamy z lat poprzednich. Nowe, zależeć będą od wyników konkursu.

mlosiakgloscom: Przytulisko wygrało budżet obywatelski. Jaką lokalizację dla tej placówki pan proponuje?

Prezydent: Rozmowy się toczą, raczej nie będzie to ul. Śniadeckich.

ghat: Podobno ZTM planuje zniesienia darmowych przejazdów dla honorowych krwiodawców. Czy papiera Pan takie założenie i jakie sa roczne koszty utrzymania takiej ulgi?

Prezydent: Ulga pozostanie ale w formie wykupienia specjalnego biletu za 12 zł rocznie, czyli 1 zł miesięcznie%21

123: Zadłużył pan miasto na 2 mld złotych, obsługa długu kosztuje w przyszłym roku 81 mln zł. Inwestycje, które powstały nie są budowane na lata. Wystarczy spojrzeć na usterki na stadionie, pęknięcia na trasiue na franowo, pozalewane windy.

123: Nasze dzieci będą musiały to spłacić, a wtedy inwestycje będą też potrzebne. Czy aby na pewno idziemy w dobrą stronę?

ghat: To fajnie, że nie będzie całkowitej likwidacji! Dziękuję

Prezydent: Inwestycje są budowane na lata. Rozwijać trzeba się już dziś a nie tylko w przyszłości, bo bez rozwoju nawet nasze dzieci nie będą miały możliwości inwestycyjnych.

mlosiakgloscom: Czy zabranie bezpłatnych przejazdów rodzinom pracowników MPK jest gwarantowane układem zbiorowym? Jak pan chce tę sprawę roziwązać?

Prezydent: Układ zbiorowy to problem MPK i oni muszą go rozwiązać, jak rozumiem w ramach negocjacji z pracownikami.

arboleda: Czy w przyszłym roku też będzie Budzet Obywatelski?

Prezydent: Jest to dobra forma konsultacji budżetowych, więc tak.

piotrwojnarowski: Chciałbym sie spytac o organizacje miejskiego sylwestra. Dlaczego Poznan zawsze jest na samym na koncu? W tym roku tez, najlepszy sylwester to wroclaw, gdynia, krakow. Gdynia doklada tylko do sylwestra 700 tys zl. Dlaczego tak u nas jest z organizacja zle?

Prezydent: Najlepsze są tam gdzie wchodzi telewizja. Poznań jest zbyt oszczędny by płacić telewizji.

mlosiakgloscom: Czy jest pan skłonny przekazać na budżet obywatelski 20 mln zł?

Prezydent: Chciałbym, ale musiałbym zmniejszyć wydatki np. na utrzymanie dróg, a to już jest wg mnie nieuzasadnione.

poznanianka: Na kiedy jest planowany remont Ronda Rataje? Jak miasto chce sobie poradzić z problemami komunikacyjnymi, które się z tym wiążą?

Prezydent: Na unijną perspektywę 20014-2020, dokładną datę trudno podać. Mam nadzieję, że problemy komunikacyjne będą mniejsze niż przy Kaponierze.

adam: Jakie propozycje radnych, w ramach autopoprawek, wpisze Pan do projektu budżetu?

Prezydent: Jeszcze prowadzę analizy i rozmowy. Odpowiedz na poprawki przekarzę radnym jutro.

lazarz: Czy nie uważa Pan, że kolejne 5 mln zł przewidziane w przyszłorocznym budżecie na ICHOT, który miał być otwarty na EURO 2012, to zbyt duża kwota?

Prezydent: To nie są dodatkowe środki, tylko te które nie zostały wydane w tym roku. Koszt ICHOT jest zgodny z planem

darek: Jak pan zamierza zwiekszac dochody miasta ?

Prezydent: Jest to bardzo trudne. Trzeba dbać o rozwój miasta i wzrost liczby miejsc pracy.

ghat: We wrześniu tlumaczył Pan zmniejszenie częstotliwości kursowania tramwajów do 12 minut z powodu remontu Teatralki. Remont się skończył, od stycznia tramwaje miały znów jeździć co 10 minut w szczycie popołudniowym. Czy tak będzie?

Prezydent: Tak nie tłumaczyłem. Powody są finansowe i prawdopodobnie do końca czerwca częstotliwość się nie zmieni. później zobaczymy jak będzie funkcjonować komunikacja z nowymi taryfami.

mlosiakgloscom: Niektórzy radni chętnie wskazują jako źródło swoich poprawek dotację dla Teatru Ósmego Dnia. Co pan sądzi, by tę placówkę prowadziła organizacja pozarządowa a nie miasto?

Prezydent: Pomysł godny rozważenia. Debata budżetowa nie jest właściwym miejscem by nad tym się zastanawiać, a zgłoszone poprawki być może wskazują na pewien problem ale na pewno nie są jego rozwiązaniem.

123: Czy są zabezpieczone środki na budowę nowej estakady katowickiej. Obecny stan grozi katastrofą budowlaną. To inwestycja, która powinna być już realizowana...

Prezydent: Mam nadzieję, że remont rozpoczniemy w przyszłym roku.

Dominik: Dlaczego w budżecie nie przewidziano żadnych środków na choćby rozpoczęcie modernizacji będącej w fatalnym stanie ul Obornickiej, pomimo istniejącego już projektu przebudowy?

Prezydent: Niestety na wszystkie potrzeby nie starcza.

AdrianN: Jaka będzie największa ( najdroższa ) inwestycja w 2014 roku która przyniesie ze sobą nowe miejsca pracy ?

Prezydent: Prawdopodobnie biurowce na Marcelinie i mam nadzieję, że rozwój fabryki VW

lazarz: Co Pan sądzi o planach budowy wieżowców wzdłuż ulicy Reymonta, w pobliżu Parku Kasprowicza? Mieszkańcy okolicy są przeciwni?

Prezydent: Trudny problem, ale trzeba do niego podejść z dużą rozwagą. Prawdopodobnie jakaś forma zagospodarowania na tym terenie będzie konieczna, bo inaczej miasto może być zmuszone wypłacić odszkodowanie.

adam: Kiedy zakończy się przebudowa Kaponiery? Czy miasto wyda na tę inwestycję wiecej niż planowano na początku? Ile jest przewidziane na Most Uniwersytecki?

Prezydent: na początku 2015. 60 mln jest przewidziane na most uniwersytecki. Całość 335 mln.

adam: Czy instytucje kultury w przyszłym roku będą musiały zwalniać pracowników lub obniżać im pensje?

Prezydent: Nie sądzę, ale to zależy od decyzji dyrektorów.

adam: Czy przewiduje Pan w 2014 roku oszczędności na administracje? Jeżeli tak, na czym one polegają?

Prezydent: Tak. Przede wszystkim na etatach i kosztach bieżących %28np. koszty energii%29

piotrwojnarowski: Co planuje Pan w zwiazku ze stadionem INEA. Bo stadion sie nie otrzyma tylko z meczy. Czy beda organizowane inne imprezy np. koncerty gwiazd jak w Warszawie na narodowym?

Prezydent: Koncerty są deficytowe %28np. Madonna%29. mam nadzieję, że będą ale jak znajdą się dodatkowe źródła finansowania.

Pablo: Czy w budżecie planowane sa środki na organizację wydarzeń o charakterze miedzynarodowym? Brakuje mi w Poznaniu cyklicznego wydarzenia typu forum społeczno-gospodarczego, które przyciagałoby elity z całego świata i promowało miasto. Mamy piękne targi.

Prezydent: To prawda ale do takich imprez trzeba dołożyć znaczne środki finansowe.

mariusz: Panie Ryszardzie, czy jest planowanie przedłużenie lini tramwajowej na Smochowice? dlaczego ta część Poznania została wyłączona z wszelkich inwestycji?

Prezydent: Nie ma obecnie takich planów.

mlosiakgloscom: Gdyby dano Poznaniowi niespodziewanie 50 mln zł w prezencie, na co pan, by je przeznaczył?

Prezydent: Dołożyłbym do przedsięwzięć mogących być dofinansowanymi z UE. Wówczas Poznań mogłby wydać 200 mln np. na jeszcze jedną trasę komunikacji publicznej.

piotrwojnarowski: kiedy ruszy przebudowa mostu uniwersyteckiego?

Prezydent: już się zaczął.

ghat: Co należy rozumieć przez 'komercjalizację MPK'? Czy jest to prywatyzacja części autobusowej?

Prezydent: W WPF chcemy osiągnąć przychody z prywatyzacji któregoś z naszych przedsiębiorstw autobusowych. Mamy 2.

kkk: Kiedy można się spodziewać jakichkowiek inwestycji komunikacyjnych dla Naramowic? Kiedy jest szansa na tramwaj? Czy można się doprosić chociaż poszerzenia lewoskrętu z Naramowickiej w Lechicką, co Pan sam sugerował?

Prezydent: Prawdopodobnie inwestycje będą mogły się rozpocząć w 2015.

mieszkaniecwildy: ądzach-Czy likwidacja Straży Pożarnej z ul. Hetmańskiej nie odbije się na bezpieczeństwie mieszkańców ?

Prezydent: wg PSP nie bo obowiązki przejmie szkoła aspirantów.

mariusz: kiedy będzie nowa obornicka?

Prezydent: Nie wiem dziś tego zadania nie ma w planach.

sherinian: Na całym świecie odchodzi się od trolejbusów (które i tak stoją w korkach tak samo jak autobusy), skąd więc pomysł by w Poznaniu jednak do nich wracać?

Prezydent: Nie na całym świecie %28np. Salzburg%29. Rozważać trzeba różne możliwe opcje i wybrać tę najlepszą.

Micha: Panie Prezydencie. zamiast budować nowe trasy tramwajowe proszę budować szersze ulice i puszczać tam autobusy zamiast tramwajów. Jeden tramwaj to 10mln zł, jeden autobus 1,7 mln, a ulica służy taże innym ludziom nie tak jak szyny.

Prezydent: Dziwny pogląd. prawda jest taka, że każde rozwiązanie trzeba analizować z wielu punktów widzenia. I jeszcze raz to powiem%3A trzeba wybierać najlepsze.

mariawika1: czy sa jakies plany by komunikacyjnie udroznić dojazd z Moraska do miasta? waskim gardlem jest bardzo obciążony przejazd kolejowy, ktory kanalizuje dojazd do centrum miasta z bardzo rozbudowujecego się Moraska, części gęsto zaludnionego Suchego Lasu oraz

Prezydent: Przede wszystkim dziś myślimy o połączeniu od strony Naramowic i udrożnieniu PST.

adam: Czy miasto inwestuje pieniądze w sposób zrównoważony? Czy są dzielnice gorsze i lepsze?

Prezydent: Tak. Jesteśmy miastem, które jest najwyżej w Polsce oceniane jeśli chodzi o zrównoważony rozwój. W ostatnich latach znaczna część inwestycji komunikacyjnych koncentrowała się na zachodzie %28EURO 2012%29, teraz czas na wschód.

kkk: A propos trasy Katowickiej to czy można by po jej zburzeniu poprowadzić nową drogę na pozimie ziemi, bez budowy drogiej estakady?? Inflandzką można by puścić w tunelu albo nawet zaślepić.

Prezydent: Takie rozwiązania %28tunel%29 nie dają oszczędności. Należy przy okazji modernizacji nie pogarszać standardu.

mlosiakgloscom: Ile pieniędzy w 2014 r. miasto zamierza wydać na promocję? Dokładnie na jakie projekty?

Prezydent: ok. 6,5 mln. Na promocję wizerunku, w tym współpraca z firmami w ramach konsorcjum Marki Poznań, i na pozyskiwanie inwestorów. Niestety najmniej spośród dużych miast polskich

lukasz_k: Kiedy ostatnio korzystał Pan ze środków komunikacji miejskiej? Co moze Pan powiedziec o punktualnosci rozkladow, jego zaplanowaniu i polaczeniach?

Prezydent: Wczoraj. Ja korzystam sporadychnie, ale moje dzieci regularnie i w telefonie wyszukują połączenia i to im się sprawdza.

ghat: czy sa planowane na najbliższe lata środki na stworzenie węzłów przesiadowych na Starołece czy Dębcu (Dębinie)?

Prezydent: Jeśli te zadania uda nam się wprowadzić do priorytetów unijnych.

Grzechu998: Czy Pan Prezydent jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo w Poznaniu?

Prezydent: Ogólnie tak, ale instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jest wiele.

adam: Czy miasto planuje remont Palmiarnii Poznańskiej? Jakie są koszty ogrzewania pawilonów?

Prezydent: W ramach działań termomodernizacyjnych planowane są modernizacje w nowej perspektywie UE. ogrzewanie to ponad 1 mln. zł.

Umultowo: prosimy o uwzględnienie nastepujących postulatów w budżecie 2014:1. budowa chodników (uzupełnienie) w ulicach Naramowickiej (odcinek na północ od torów PKP), Jaśkowiaka, i Morasko - bezpieczeństwo mieszkańców, dzieci szkolnych, osób niepełnosprawnych - 5.0

Prezydent: Przewidujemy w ramach poprawki do budżetu środki na chodniki w ul. peryferyjnych.

adam: Ile miasto z budżetu Poznania przeznaczy na budowę nowych mieszkań komunalnych lub socjalnych?

Prezydent: Po to utworzyliśmy z ZKZL-u spółkę, by wygospodarował środki na budowę kolejnych mieszkań komunalnych.

Prezydent: ZKZL planuje w kolejnych latach ok 1000 mieszkań.

piotrwojnarowski: Czy tereny nadwarcianskiej zostana jakos zagospodarowane pod wzgledem turystycznym tak jak to jest w Toruniu, Krakowie, Warszawie?

Prezydent: Tak jak tam w Poznaniu nie jest to możliwe, ale stopniowo pojawię się kolejne przedsięwzięcia.

mieszkaniecwildy: ą sięplanowane tanie mieszkania dla studentów?

mieszkaniecwildy: Czy w przyszlym roku pojawia sie faktycznie tanie mieszkania dla studentow?

Prezydent: Są, choć nie tak zupełnie tanie.

magdaaaa: witam mam pytanie czy jest jakis budzet przenzaczony na zwierzaki ?

Prezydent: 1.930.000

ghat: kto będzie rozdzielał te dodatkowe środki na remonty chodników? Urzędnicy, radni miejscy, rady osiedli?

Prezydent: Prawdopodobnie powołamy specjalną komisję.

miramar: będzie realizowana chociaż rozbudowa węzła Lechicka-Naramowicka?

Prezydent: Sama rozbudowa prawdopodobnie nie. Jedynie w ramach nowej komunikacji zbiorowej dla naramowic

sherinian: Panie Prezydencie, co z remontem zdegradowanej nawierzchni płyty Starego Rynku?

Prezydent: Przewidujemy to zadanie w nowej perspektywie unijnej.

piotrwojnarowski: Dlaczego Gimnazjum nr 57 przy ul sierakowskiej zostalo zlikwidowane? Co w tym miejscu powstanie?

Prezydent: W poznaniu liczba dzieci w wieku gimnazjalnym zmniejszyła się o 1%2F3. Tam powstanie nowa placówka oświatowa dla młodszych dzieci.

adam: Czy w Starym ZOO znów będą opłaty za wejście?

Prezydent: Nie ma dziś takiej decyzji. Zastanawiamy się nad symbolicznymi opłatami, bo to pomogłoby nam uporządjkować korzystanie z tego parku i przede wszystkim odzyskać VAT.

miramar: a kiedy ta nowa komunikacja zbiorowa dla naramowic?

Prezydent: Przewiduję, że konkursy unijne zaczną się pod koniec 2014.

adam: Jakie prace zaplanowano w przyszłym roku na Golęcinie? Czy poza środkami z budżetu obywatelskiego są jeszcze jakiekolwiek pieniądze przewidzianie w projekcie budżetu?

Prezydent: Tylko budżet obywatelski. Zaczynamy projektowanie toru żużlowego i trybuny oraz toru rowerowego.

Prezydent: Dzięki. Zegar wybił 13.

frankofil: Dziękujemy za udział w czacie. Pytania, które nie uzyskały odpowiedzi zostaną opublikowane wraz z odpowiedziami w najblizszych dniach

frankofil: www.poznan.pl

Koniec - 2013-12-16 13:02