Jesteś zalogowany jako NiezerejestrowanyZapis czata z Ryszard Grobelny, który się odbył 2012-11-23.


Początek - 2012-11-23 11:30

moderator: najmocniej przepraszamy za problemy techniczne - zaczynamy.

prezydent: Witam. Może już teraz będzie wszystko w porządku.

prezydent: Czekam na pierwsze pytania.

miwybi: Czy w budżecie zapisano środki na funkcjonowanie ICHOT po otwarciu? W jakiej kwocie?

prezydent: Są w rezerwie budżetowej.

unicorn: Witam, Panie Prezydencie, dlaczego musimy oszczędzać?

prezydent: Zawsze trzeba oszczędzać

pyrek: Witam. Panie Prezydencie dlaczego budowane są wiadukty pod III ramę komunikacyjną, gdy tymczasem trasa katowicka grozi zawaleniu.

prezydent: A tak poważnie samorządom zabrano sporo dochodów i dołożono zadań. Z tego powodu za mniej trzeba zrobić więcej.

prezydent: Zupełnie inna skala problemu. Wiadukty są częścią trasy i są dofinansowywane z UE. Taka decyzja wynikała z analizy wielokryterialnej i została uznana za najlepszą.

pyrek: Kiedy ostatni raz jechał Pan Prezydent tramwajem i autobusem?

prezydent: w zeszłym tygodniu.

unicorn: Jaka inwestycja w najbliższym czasie spowoduje duże wydatki z budżetu. Czy może jest to Naramowicka, bo mieszkam w okolicy...

prezydent: W najbliższym roku największe wydatki są na te inwestycje, które już zostały rozpoczęte%3B np. Kaponiera.

mmm: Co z wiaduktem Grunwaldzka/Plewiska? Będzi, czy nie? Kiedy? Może taniej/lepiej/szybciej byłoby zrobić tunel? Pieniądze są marnowane na zasypywaną III ramę, która nie wiadomo, czy powstanie

prezydent: Jest robiony projekt. To czy będzie zrealizowany zależy od możliwości finansowych i zaangażoweania sąsiednich gmin, bo to przede wszystkim ich mieszkańcom ułatwi dojazd do Poznania.

miwybi: Czy szkoły nie mogłyby razem kupować kredy, papieru, długopisów itd. zamiast robić to każda z osobna? Czy urząd mógłby zorganizować przetarg na zbiorowe ubezpiecznie wszystkich miejskich budynków, w tym szkół? To chyba dobre pomysły na oszczędności.

prezydent: Zastanawiamy się nad tym, ale oszczędzości nie są takie oczywiste. Pojawiają się w takich przypadkach zakupy na wyrost %28na zapas%29 i trzeba wprowadzić system podziału zapasów między szkoły.

pyrek: Czy podwyżka biletów ZTM jest konieczna? Obecnie mamy remont Kaponiery, trzeba jeździć naokoło. Tramwaje i autobusy nie jeżdżą punktualnie.

pyrus: W budżecie jest 7 milionów na Stadion Miejski - na co te pieniądze?

prezydent: Lepiej robić podwyżki regularnie o poziom inflacji niż co jakiś czas o wysokie kwoty. Ponadto niestety znacznie rosną koszty komunikacji%3B głównie energia i paliwo.

prezydent: Nie ma takiej kwoty w projekcie budżetu.

ateles: kiedy budżet na 2013 zostanie uchwalony?

prezydent: To zależy od radnych. Sesja budżetowa jest planowana na 20.12. Budżet powinien być uchwalony do końca stycznia.

miwybi: Czy organizacja jakiś poznańskich festiwali (Transatlantyk, Animator, organizowane przez Zamek Ale Kino! itd) w związku z cięciami jest zagrożona?

prezydent: W projekcie budżetu na 2013 środki na te festiwale są zaplanowane.

ateles: A propo podwyżek to czy planuje Pan wprowadzenie tylko biletów przystankowych?

prezydent: Prace nad tym trwają. Może to nastąpić na początku 2014 po wprowadzeniu karty PEKA.

unicorn: Kiedy planowane jest zakończenie remontu Kaponiery?

prezydent: Komunikacyjnie w 2014, a całe zadanie rozliczone będzie w 2015.

pyrek: Czy ZTM będzie połączony z ZDM? Co z planowanym połączeniem Palmiarnii, ZOO i Usług Komunalnych w jedną jednostkę miejską?

prezydent: ZTM i ZDM są za duże by je łączyć. Powstałby straszny moloch. W drugim przypadku taka propozycja jest opracowana.

miwybi: Jak długo będzie działać spółka Euro Infrastruktura?

prezydent: Do zakończenia zadań, czyli mniej więcej do końca 2013. Rozważamy przekazanie jej dodatkowych zadań z innych jednostek miejsckich po 2013.

Gosia: co do podwyzek biletow ZTM: koszty energii i paliwa ostatnio akurat tanieja, a dotychczasowe podwyzki cen biletow powoduja, ze z MPK korzysta coraz mniej pasazerow; dlaczego Miasto faworyzuje ruch samochodowy? jakie zyski on 'generuje'?

prezydent: Miasto nie faworyzuje samochodów %21 Też nie zauważyłem pustek w tramwajach i autobusach %28to gdzie jest to mniej pasażerów%29. A paliwo podrożało choćby o akcyzę. W 2012 roku to skutek 6 mln.

leszek: Mam pytanie odnośnie długów po Euro 2012, jak wysokie są i z czego Planuje je Pan spłacać

prezydent: Nie ma długów po EURO. Są długi po wybudowaniu np. Bukowskiej, Głogowskiej, Bułgarskiej, zakupie trawajów i autobusów itd. A długi spłaca się z przychodów przyszłych lat.

leszek: Sprawa transoprtu miejskiego; czy nie uważa Pan że transport publiczny powinien służyć mieszkańcom Poznania a nie być obciążeniem dla ich domowych budżetów?

prezydent: Ale transport zawsze kosztuje. Jeśli byłby nieodpłatny, to musiałyby być wyższe opłaty za inne usługi miejskie.

miwybi: Ile miasto zabudżetowało na bieżące działanie w przyszłym roku rezerwatu archeologicznego na Ostrowie Tumskim? Czy prezydenta nie martwi mierna frekwencja w tej instytucji?

prezydent: Martwi mnie. Koszty rezerwatu są częścią kosztów funkcjonowania Muzeum Archeologicznego.

miwybi: Czy w tym roku wydamy jeszcze jakieś pieniądze na stadion miejski (np. na naprawy, wymianę murawy itd)? Czy tylko kasujemy zyski od operatora? Na ile możemy liczyć?

prezydent: Koszty utrzymania stadionu są obowiązkiem operatora.

pyrus: Pytanie może nie dotyczy bezpośrednio budżetu 2013, ale jest w mojej opinii istotne w kontekście szukania oszczędności w budżecie. Dlaczego w Poznaniu kwestią turystyki (promocja miasta, przygotowanie oferty turystycznej) zajmują się aż 4 różne instytucje?

Koniec - 2012-11-23 11:54