Dokumentacja użytkownika

10.09.2006


Spis treści

 1. Wstęp
 2. Wskazówki ogólne
  1. Korzystanie z forum
  2. Korzystanie z czata
  3. Tworzenie nowego konta użytkownika
  4. Ustawienia profilu użytkownika
   1. Zmień informacje o mnie
   2. Zmień email
   3. Zmiana hasła
   4. Zmiana sygnatury
  5. Wysyłanie postów
   1. Tworzenie nowego posta
   2. Formatowanie postów
  6. Wyszukiwanie
   1. Proste wyszukiwanie
   2. Zaawansowane wyszukiwanie
  7. Moderacja

Wstęp

Dokumentacja ta jest zbiorem wskazówek i opisem kluczowej funkcjonalności Platformy, mająca na celu umożliwienie korzystania z niej nawet początkującym użytkownikom.

Wskazówki ogólne

Korzystanie z forum

 • Jedynie użytkownicy, którzy utworzą konta w platformie mają możliwość aktywnego uczestnictwa w dyskusji. Użytkownicy niezarejestrowani mogą tylko przeglądać tematy.

 • Wszystkie posty są moderowane, należy więc cierpliwie czekać, i nie wysyłać kilku kopii tej samej wiadomości. Post pojawi się po pozytywnym rozpatrzeniu przez moderatora(patrz regulamin).

 • Długość posta jest ograniczona do 2000 znaków.

 • Posty nie podlegają edycji. Post raz wysłany pojawi się w takiej formie, w jakiej został wysłany(chyba że zawiera treści niezgodne z regulaminem).

 • Przed wysłaniem zaleca się skorzystanie z opcji Podgląd.

 • Wszystkie tematy zamknięte są dostępne do wglądu.

 • W przypadku notorycznego naruszania regulaminu konta użytkowników będą blokowane

Korzystanie z czata

 • Chat jest dostępny od godziny rozpoczęcia.

 • Korzystać z czata mogą wszyscy, również niezarejestrowani uzytkownicy.

 • W celu zalogowania się na czat należy podać unikalny login, oraz dowolny ciąg znaków dłuższy niż 3 znaki będący hasłem.

 • Forum jest moderowane. Treści niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Tworzenie nowego konta użytkownika

W celu aktywnego uczestnictwa w dyskusjach, każdy użytkownik zobowiązany jest do utworzenia konta w systemie. W celu utworzenia nowego konta należy wybrać opcję Zarejestruj się w panelu nawigacyjnym a następnie wypełnić formularz. Pola oznaczone (*) są wymagane dla poprawnego utworzenia konta. Zobacz “Ustawienia profilu użytkownika”, jeśli chcesz uzyskać dalsze informacje na temat pól formularza.

Ustawienia profilu użytkownika

Konta mogą być personalizowane przez zmianę ustawień profilu. Dostępne ustawienia to:

Ustawienia profilu

 • Login - nazwa pod jaką użytkownik loguje się do systemu

 • Imię - imię użytkownika

 • Nazwisko - nazwisko użytkownika

 • Email - email użytkownika

 • Pokazuj mój email - jeśli jest zaznaczona email będzie widoczny dla innych użytkowników

 • Pokazuj moje imię - jeśli jest zaznaczona nazwa użytkownika będzie widoczna dla innych użytkowników

 • Postów na stronie - liczba postów które są wyświetlane na stronie

 • Sygnatura - podpis, który jest dołączany do postów wysyłanych przez użytkownika

 • Data przystąpienia - data utworzenia konta w systemie

 • Ostatnie logowanie - data ostatniego logowania w systemie

 • Ostatnia aktualizacja profilu - data ostatniej zmiany ustawień profilu

 • Postów - liczba wysłanych przez użytkownika postów

 • Liczba wyświetleń - liczba odsłon tego profilu

Zmień informacje o mnie

Po utworzeniu konta użytkownik może w dowolnej chwili zmieniń dane w swoim profilu. Zmianie może ulec imię, nazwisko, liczba wyświetlanych postów, zmiana adresu email, hasła lub sygnatury.

W celu zmiany profilu zaloguj się w Platformie i wybierz opcję Mój profil w panelu nawigacyjnym. Następnie wybierz opcję Zmień informacje o mnie.

Zatwierdź zmiany wybierając przycisk Zmień informacje o mnie.

Zmień email

W celu dokonania zmiany adresu zaloguj się w Platformie, wybierz opcję Mój profil z panelu nawigacyjnego. Następnie wybierz opcję Zmień email.

Zaktualizuj adres, potwierdź zmiany i wybierz przycisk Zmień email.

Zmiana hasła

Hasło chroni Twoje konto przed nieupoważnionym dostępem osób trzecich i uniemożliwia publikowanie postów pod Twoim nickiem.

Platforma przechowuje hasła w bazie danych w formie zaszyfrowanej, które są dostępne dla administratorów bazy, dlatego zaleca się nie używanie haseł stosowanych gdzie indziej(np. haseł do kont bankowych itp.).

W celu zmiany hasła, zaloguj się w Platformie i wybierz opcję Mój profil z panelu nawigacyjnego. Następnie wybierz opcję Zmień hasło.

Prowadź hasło używane do tej pory, natępnie wprowadź nowe hasło, zatwierdź zmiany, i wybierz przycisk Zmień hasło

Zmiana sygnatury

Sygnatura jest podpisem wstawianym na końcu każdego posta wysyłanego przez użytkownika.

W celu zmiany sygnatury zaloguj się w systemie i wybierz opcję Mój profil z panelu nawigacyjnego. Wybierz opcję Zmień sygnaturę.

Zaktualizuj dane i wybierz przycisk Zmień sygnaturę.

Wysyłanie postów

Post jest komenarzem lub pytaniem związanym merytorycznie z tematem prowadzonej dyskusji. Posty są poddawane moderacji i dopuszcza się usuwanie lub zmianę zawartości posta, jeśli zawiera on treści niezgodne z regulaminem Platformy.

Tworzenie nowego posta

W celu dołączenia posta do dyskusji należy wybrać temat, do którego post ma być dołączony, wybrać post na który będzie udzielana odpowiedź a następnie opcję Odpowiedz, jeśli chcemy tylko odpowiedzieć lub Odpowidz cytując, która spowoduje, że do nowotworzonego posta zostanie dołączona treść posta na który jest udzielana odpowiedź. Cytowanie jest umieszczne między znacznikami [quote] [/quote] i oznaczane w specyficzny sposób. Cytowanie można dowolnie modyfikować usuwając zbędną część. Można również podzielić je na kilka części każdą umieszczając między znacznikami [quote] [/quote] i udzielając do każdej części własnego komentarza.

Ze względów bezpieczeństwa i uniemożliwienie manipulacji dyskusją postów nie można powtórnie edytować!!! Zaleca się więc bardzo dokładną weryfikację treści postu i korzystanie z opcji Podgląd, która umożliwia ocenę wyglądu postu przed jego wysłaniem.

W treści postu można używać emotikonów. Wybór emotikonu dokonuje się poprzez wybór interesującego rysunku, który powoduje wstawienie właściwego kodu do treści postu.

Jeśli użytkownik używa sygnatury, będzie ona dołączona do postu.

Formatowanie postów

Domyślnie posty są przedstawiane w postaci zwykłego tekstu, Tekst można formatować wykorzystując dołączony edytor. Dostępne jest zbiór standardowych opcji formatujących. Na uwagę zasługuje dołączanie linków. W celu dołaczenia linka należy zaznaczyć tekst, który ma być linkiem, wybrać opcję Dodaj/edytuj linki wprawdzić pełny adres w postaci http://adres_do_strony(np. http://www.city.poznan.pl)

Wyszukiwanie

Proste wyszukiwanie

W celu wyszukania interesujących inforamcji należy wprowadzić szukane słowo lub słowa kluczowe i wybrać opcję Szukaj Wynikiem będzie zbiór postów spełniający podane kryteria.

Zaawansowane wyszukiwanie

Użytkownik ma możliwość ograniczenia przestrzeni, która będzie przeszukiwana przez wybranie dodatkowych parametrów w formularzu.

Moderacja

Proces moderacji ma na celu utrzymanie jakości merytorycznej dyskusji poprzez usuwanie postów niedotyczących tematu, jak również niespełniających warunków zawartych w regulaminie.Moderacja może skutkować usunięciem części treści lub lub niedopuszczeniem całego posta. Moderatorami są pracownicy Urzędu Miasta Poznania. Proces jest wykonywany w godzinach pracy urzędu, w związku z czym posty mogą pojawiać się z opóźnieniem.

mvnForum documentation created using docbook.